Badania z mikrośladów

Badania z mikrośladówW przypadku gdy nie ma możliwości wykonania badania ze standardowego materiału – wymazu z błony śluzowej policzka - możemy zaproponować Państwu badanie z tzw. mikrośladów.


Mikroślady to niewielkie ilości materiału biologicznego znajdujące się na różnych przedmiotach. Prawidłowe zabezpieczenie oraz wybór odpowiedniego rodzaju materiału są kluczowe dla całej analizy, dlatego niezbędny jest w tym przypadku kontakt telefoniczny z naszym laboratorium.


Przedmioty, z których można wykonać badanie, to między innymi:

  • szczoteczka do zębów,
  • guma do żucia,
  • filtr od papierosa,
  • butelka po napoju,
  • smoczek,
  • chusteczka z wydzieliną z nosa,
  • podpaski,
  • chusteczki lub fragmenty tkaniny z plamką krwi lub śladami spermy,
  • paznokcie,

a także inne materiały po ustaleniu z naszym konsultantem.


Dany przedmiot/materiał powinien być użyty przez badaną osobę (szczoteczka do zębów - wielokrotnie) i tylko przez nią.


W celu zabezpieczenia mikrośladów należy przygotować czysty, nie używany wcześniej woreczek (dostarczony przez NZOZ Meditest lub zwykły nieużywany woreczek śniadaniowy). Za pomocą jednorazowych rękawiczek, innego woreczka lub chusteczki należy chwycić dany przedmiot zawierający mikroślady i umieścić w przygotowanym woreczku. Nie należy dotykać wnętrza woreczka ani mikrośladów gołymi rękoma. Jeśli powyższa czynność zostanie wykonana prawidłowo, należy woreczek zawiązać, opisać flamastrem i niezwłocznie wysłać do naszego laboratorium.

Źródłem materiału biologicznego w przypadku szczoteczki do zębów jest część wkładana do ust (główka z włosiem), natomiast w przypadku butelki po napoju - gwint butelki (badana osoba powinna pić bezpośrednio z butelki) i na te części należy zwrócić szczególną uwagę podczas zabezpieczania materiału do badania.


Przedmioty użyte do badania przed włożeniem do woreczka nie powinny być mokre, gdyż sprzyja to rozwojowi mikroorganizmów, które są w stanie zniszczyć materiał biologiczny w czasie transportu do laboratorium. Jeśli dany materiał jest mokry, należy go odstawić na kilka-kilkanaście godzin w temperaturze pokojowej do wyschnięcia.


Gdy nie ma możliwości pozyskania innych materiałów, badanie można wykonać z włosów z cebulkami. Włosy nie powinny być farbowane i muszą zawierać cebulki włosowe. Włosy osoby badanej (co najmniej kilka, na przykład zebrane ze szczotki) należy chwycić przez jednorazowe rękawiczki, woreczek lub chusteczkę i umieścić w czystym woreczku. Nie należy dotykać wnętrza woreczka ani włosów gołymi rękoma. Jeśli powyższa czynność zostanie wykonana prawidłowo, należy woreczek zawiązać, opisać flamastrem i niezwłocznie wysłać do naszego laboratorium.


PAMIĘTAJ! Nie dotykaj mikrośladów od innej osoby własnymi gołymi rękoma! Mikroślady należy chwytać przez chusteczkę, czysty woreczek czy jednorazowe rękawiczki.* Badania te wykonuje się wyłącznie na potrzeby własne i nie mogą one być przedstawione jako dowód w postępowaniu sądowym.


Twój koszyk    

Produkty: 0

Wartość: 0.00 PLN